אימון כוח לילדים – מועיל או מזיק?

בשנים האחרונות חלה התפתחות במודעות לחשיבות ולפוטנציאל של אימוני משקלות וכוח בקרב ילדים ובני נוער. לצד מגמה זו, חוזרת ועולה השאלה האם אימון כוח והתנגדות בגילאים אלו הינו מומלץ? ובכן התשובה הינה מורכבת, אך עם התקדמות המחקרים בנושא, ניתן לראות כי יותר ויותר גופי ספורט רשמיים בעולם, ממליצים על אימון כוח לילדים ומתבגרים בהם משרד הבריאות האמריקאי, האקדמיה האמריקנית לרפואת ספורט ועוד. על פי אותם גורמים, אימוני כוח משפרים ומקדמים את הבריאות, את פיתוח הכוח, בניית העצמות, הפחתת אחוזי שומן ואף מונעים פציעות.

התפיסות והמגמות שהיו נהוגות בעבר

במשך שנים רבות אומצה הגישה האומרת כי אימוני משקולות וכוח אינם מועילים לילדים טרם גיל ההתבגרות ואף עלולים להוות סיכון. כתוצאה מסברה זו, יצאו מתכנית האימונים והספורט בבתי הספר כל האימונים אשר כללו שימוש במכשירי התנגדות, משקולות ומכונות כוח, נוסף על כך, בשנת 1994 אושר חוק מכוני הכושר אשר אוסר על ילדים מתחת לגיל 14 להתאמן בהם. הטענה העומדת בבסיס החוק הייתה כי אימון כוח מגדיל את רמת הסיכון לפציעות במערכת השלד והשרירים ומכאן שהוא אף עלול לפגוע בהתפתחות גדילת העצם.

מחקרים מתקדמים מעידים: אימון כוח תורם לילדים במגוון רחב של היבטים

מחקרים מתקדמים יותר מפריכים טענות אלה והממצאים העלו כי אימוני כוח לילדים וילדות בגיל 10 באופן מבוקר משפרים את רמת הכוח בקרוב ל – 75%. מחקרים רבים אשר פורסמו מראים כי נפח אימון כוח ברמה בינונית עד גבוהה מביא לשיפור בכוח השריר בקרב ילדים עוד לפני גיל ההתבגרות וזאת כאשר האימון מבוצע בהתאם לכללי הבטיחות המקובלים. רובם של המחקרים מעיד כי תוצאות האימון כוללות שיפור בכוח המתקבל מעצם הגדילה, שיפור בכוח התנועתי וביכולת לביצוע מיומנויות שונות וכן בתוצאות הביצועים הספורטיביים.

דגשים: תכנית אימון מאוזנת, מינון מתאים והשגחה מקצועית

חשוב להבין כי כל סוג של פעילות ספורטיבית כרוכה בסיכון כלשהו, אולם כיום דעת רובם של המומחים היא כי אימוני כוח מפוקחים ובטיחותיים אינם מסוכנים לילד יותר מכל פעילות אחרת. בניגוד לתפיסות העבר, הדעות התומכות באימוני כוח לילדים גוברות על אלה המתנגדות וזאת מתוך התבססות על נתונים המצביעים על שיפור בחיזוק השרירים, העצמות, הרצועות והגידים ושיפור יכולות פיזיות והפחתת אחוזי שומן. אימון כוח לילדים חייב להתבצע כחלק מתכנית אימון מאוזנת ולהתבצע תחת השגחה מקצועית ובמינון מתאים.

אולי יעניין אותך גם:

תכנית אימון לא מדויקת עלולה להוביל לפציעות

טעויות בתזונה ובאימוני כושר

אימוני קיקבוקס